Sunday, February 22, 2015

#Oscars Winners 2015: Check Out The Full List!



Posted in: ,

The winners of the 2015 Academy Awards are as follows, and I'll be updating as I watch LIVE so keep refreshing. Atala and I are playing our usual guessing and winner picking game and he's winning. Did your pick any winners? What do you think of the winners? Tell us in the comments below....

READ ALSO - Oscars Red Carpet Fashion

Best Picture
American Sniper
WINNER: Birdman
Boyhood
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Selma
The Theory of Everything
Whiplash

Best Actress
Marion Cotillard – Two Days, One Night
Felicity Jones – The Theory of Everything
WINNER: Julianne Moore – Still Alice
Rosamund Pike – Gone Girl
Reese Witherspoon – Wild

Best Actor
Steve Carell – Foxcatcher
Bradley Cooper – American Sniper
Benedict Cumberbatch – The Imitation Game
Michael Keaton – Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
WINNER: Eddie Redmayne – The Theory of Everything

Best Director
WINNER: Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) – Alejandro G. Iñárritu
Boyhood – Richard Linklater
Foxcatcher – Bennett Miller
The Grand Budapest Hotel – Wes Anderson
The Imitation Game – Morten Tyldum

Best Supporting Actor
Robert Duvall – The Judge
Ethan Hawke – Boyhood
Edward Norton – Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
Mark Ruffalo – Foxcatcher
WINNER: J.K. Simmons – Whiplash

Best Supporting Actress
WINNER: Patricia Arquette – Boyhood
Laura Dern – Wild
Keira Knightley – The Imitation Game
Emma Stone – Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
Meryl Streep – Into the Woods

Best Animated Feature
WINNER: Big Hero 6
The Boxtrolls
How to Train Your Dragon 2
Song of the Sea
The Tale of the Princess Kaguya

Best Adapted Screenplay
American Sniper –  Jason Hall
WINNER: The Imitation Game – Graham Moore
Inherent Vice – Paul Thomas Anderson
The Theory of Everything – Anthony McCarten
Whiplash – Damien Chazelle

Best Original Screenplay
WINNER: Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) – Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. & Armando Bo
Boyhood – Richard Linklater
Foxcatcher – E. Max Frye and Dan Futterman
The Grand Budapest Hotel – Screenplay by Wes Anderson; Story by Wes Anderson & Hugo Guinness
Nightcrawler – Dan Gilroy

Best Cinematography
WINNER: Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) – Emmanuel Lubezki
The Grand Budapest Hotel – Robert Yeoman
Ida – Lukasz Zal and Ryszard Lenczewski
Mr. Turner – Dick Pope
Unbroken – Roger Deakins

Best Costume Design
WINNER: The Grand Budapest Hotel – Milena Canonero
Inherent Vice – Mark Bridges
Into the Woods – Colleen Atwood
Maleficent – Anna B. Sheppard and Jane Clive
Mr. Turner – Jacqueline Durran

Best Documentary Feature
WINNER: CitizenFour – Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy and Dirk Wilutzky
Finding Vivian Maier – John Maloof and Charlie Siskel
Last Days in Vietnam – Rory Kennedy and Keven McAlester
The Salt of the Earth – Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado and David Rosier
Virunga – Orlando von Einsiedel and Joanna Natasegara

Best Documentary Short Subject
WINNER: Crisis Hotline: Veterans Press 1 – Ellen Goosenberg Kent and Dana Perry
Joanna – Aneta Kopacz
Our Curse – Tomasz Sliwinski and Maciej Slesicki
The Reaper (La Parka) – Gabriel Serra Arguello
White Earth – J. Christian Jensen

Best Film Editing
American Sniper – Joel Cox and Gary D. Roach
Boyhood – Sandra Adair
The Grand Budapest Hotel – Barney Pilling
The Imitation Game – William Goldenberg
WINNER: Whiplash – Tom Cross

Best Foreign Language Film
WINNER: Ida – Poland
Leviathan – Russia
Tangerines – Estonia
Timbuktu – Mauritania
Wild Tales – Argentina

Best Makeup and Hairstyling
Foxcatcher – Bill Corso and Dennis Liddiard
WINNER: The Grand Budapest Hotel – Frances Hannon and Mark Coulier
Guardians of the Galaxy – Elizabeth Yianni-Georgiou and David White

Best Production Design
WINNER: The Grand Budapest Hotel – Production Design: Adam Stockhausen; Set Decoration: Anna Pinnock
The Imitation Game – Production Design: Maria Djurkovic; Set Decoration: Tatiana Macdonald
Interstellar – Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis
Into the Woods – Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Anna Pinnock
Mr. Turner – Production Design: Suzie Davies; Set Decoration: Charlotte Watts

Best Animated Short Film
The Bigger Picture – Daisy Jacobs and Christopher Hees
The Dam Keeper – Robert Kondo and Dice Tsutsumi
WINNER: Feast – Patrick Osborne and Kristina Reed
Me and My Moulton – Torill Kove
A Single Life – Joris Oprins

Best Live Action Short Film
Aya – Oded Binnun and Mihal Brezis
Boogaloo and Graham – Michael Lennox and Ronan Blaney
Butter Lamp (La Lampe Au Beurre De Yak) – Hu Wei and Julien Féret
Parvaneh – Talkhon Hamzavi and Stefan Eichenberger
WINNER: The Phone Call – Mat Kirkby and James Lucas

Best Sound Editing
WINNER: American Sniper – Alan Robert Murray and Bub Asman
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) – Martín Hernández and Aaron Glascock
The Hobbit: The Battle of the Five Armies – Brent Burge and Jason Canovas
Interstellar – Richard King
Unbroken – Becky Sullivan and Andrew DeCristofaro

Best Sound Mixing
American Sniper – John Reitz, Gregg Rudloff and Walt Martin
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) – Jon Taylor, Frank A. Montaño and Thomas Varga
Interstellar – Gary A. Rizzo, Gregg Landaker and Mark Weingarten
Unbroken – Jon Taylor, Frank A. Montaño and David Lee
WINNER: Whiplash – Craig Mann, Ben Wilkins and Thomas Curley

Best Visual Effects
Captain America: The Winter Soldier – Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill and Dan Sudick
Dawn of the Planet of the Apes – Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett and Erik Winquist
Guardians of the Galaxy – Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner and Paul Corbould
WINNER: Interstellar – Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter and Scott Fisher
X-Men: Days of Future Past – Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie and Cameron Waldbauer

Best Original Score
WINNER: The Grand Budapest Hotel – Alexandre Desplat
The Imitation Game – Alexandre Desplat
Interstellar – Hans Zimmer
Mr. Turner – Gary Yershon
The Theory of Everything – Jóhann Jóhannsson

Best Original Song
“Everything Is Awesome” – The Lego Movie – Music and Lyric by Shawn Patterson
WINNER: “Glory” – Selma –  Music and Lyric by John Stephens and Lonnie Lynn
“Grateful” – Beyond the Lights –  Music and Lyric by Diane Warren
“I’m Not Gonna Miss You” – Glen Campbell…I’ll Be Me –  Music and Lyric by Glen Campbell and Julian Raymond
“Lost Stars” – Begin Again – Music and Lyric by Gregg Alexander and Danielle Brisebois




AROUND THE WEB




No comments:

Post a Comment

Click Post a Comment to share your thoughts, I'll love to hear from you. Thanks!

*Comments on old posts are moderated and may take sometime to be shown. That's just because I want to see them and respond to you if necessary.